• facebook
  • twitter
  • googleplus

PTT çalışma saatleri, PTT kaça kadar açık? PTT kaçta kapanıyor? PTT hangi günler açık?

  • Şubat 14, 2018
  • 0

Birçok işlermin kolaylıkla yapılabildiği PTT kaça civarindan açık, PTT’de kaçta kapanıyor kaçta açılıyor, PTT’de hangi işlemler yapılıyor, PTT hangi günler kapalı hangi günler açık, PTT’den kazanç gönderimi yapılır mı? sorularının yanıtı haberimizde. İşte PTT hakkkında oldukça ayrıntılı haberimiz…

PTT’NİN ÇALIŞMA SAATLERİ NELERDİR?

PTT’nin şubeleri erken 8.30’dan 12.30’a civarindan işlem almaktadır. tek saatlik öğle arasının derhal peşinden saat 13.30’dan 17.30’a civarindan işlem alıyor ve kapanıyor.

PTT ŞUBELERİ SAAT KAÇTA AÇILIYOR?

PTT’nin şubeleri erken 8.30’da işlem almaya başlamaktadır

PTT’NİN ŞUBELERİ HANGİ GÜNLER AÇIK?

Merkez PTT şubeleri dışında bütün PTT şubeleri cumartesi bugünü kapalıdır. Yalnızca tespit edecek bölgelerdeki PTT şubeleri cumartesi bugünü 13.30 civarindan hizmet vermektedir.

PTT’nin çalışma saatleri kış aylarında kent ve ilçenin vaziyetine göre farklılık gösterebilir…

 

SİZE EN YAKIN PTT ŞUBESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ….

PTT TARİHÇESİ NE vakit KURULDU?

İlk Posta örgütü Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin neticesi olarak Osmanlı Devletinin bütün halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap saglamak emeliyle Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk Postahane ise İstanbul’da tertemiz Camii avlusunda Postahane-i Amire isimi ile açılmış İlk memurlar Süleyman Ağa, tahsildar Sofyalı Ağyazar Türkçe dışında yazılmış gönderilerin adreslerini çeviri etmek üzere mütercim olarak atanmışlardır.

1843 seneninde telgrafın bulunmasıyla müteakip 11 sene ardindan ülkemizde de telgraf hizmeti başlamış, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 seneninde ayrı tek Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur.

1871 seneninde ise Posta Nazırlığı ile Telgraf Müdürlüğü birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür.

1876 seneninde milletlerarası posta nakli şebekesi kurulmuş, 1901 seneninde ise koli ve havale işleminin kabulüne başlanmıştır.

PTT İNTERNET ŞUBESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

23 Mayıs 1909 tarihinde evvel manüel telefon santralının İstanbul’da hizmete verilmesinden ardindan Posta ve Telgraf Nezareti, 1909 seneninde Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürülmüş, 1913 seneninde da Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü ismini almıştır.

Cumhuriyetimizin evvel senelerinde İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görevli var olan PTT genel Müdürlüğü 1933 seneninde katma bütçeli tek yönetim olarak bayındır Bakanlığına, 1939’da ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanarak hizmetine ayni ritimde devam etmiştir.

1954 seneninde halk İktisadi Teşebbüsü (KİT) var olan PTT genel Müdürlüğü, 1984 seneninde halk İktisadi hükümet Teşebbüslerinin tekrar düzen etmesi ile alakalı olarak çıkarılan 233 sayılı KHK ile halk İktisadi Kuruluşu (KİK) statüsüne geçirilmiştir.

18.06.1994 tarih ve 4000 sayılı kanun ile PTT İşletmesi genel Müdürlüğünün, T.C. Posta İşletmesi genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi şeklinde tekrar yapılanması öngörülmüş olup, 24.04.1995 tarihinden bu yana T.C. Posta İşletmesi genel Müdürlüğü müstakilen çalışmaya başlamıştır.

29.01.2000 tarih ve 23948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı Yasanın 24. maddesi ile “T.C. Posta İşletmesi genel Müdürlüğü” var olan Kuruluşumuzun isimi “T.C. Posta ve Telgraf örgütü genel Müdürlüğü” (PTT) olarak değiştirilmiştir.

01.11.2011 tarih, 28102 (Mükerrer) sayılı ve KHK/655 karar sayısı ile Resmi Gazete’de yayınlanan “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Örgüt ve Görevleri ile alakalı kanun Hükmünde Kararname” ile Bakanlığımız Örgüt yapısı değişmiş olup Bakanlığımız “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı” olarak hizmetlerine ayni ritimde devam etmektedir.

23.05.2013 tarih ve 28655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6475 sayılı “Posta Hizmetleri Kanunu” ile Kuruluşumuz görevleri tekrar düzen etmiş ve “Posta ve Telgraf örgütü Anonim Şirketi” isimi ile tekrar yapılandırılmıştır.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir